Речовини вторинного синтезу
Дія лікарських рослин на організм людини відбувається завдяки фармакологічно активним речовинам. Вона може бути симптоматичною, етіотропною, місцевою, резорбтивною, вибірковою, патогенетичною тощо.
Фармакологічно активними можуть бути ліпіди, вуглеводи, вітаміни та природні речовини вторинного синтезу: алкалоїди, сапоніни, серцеві глікозиди, дубильні речовини. Оскільки в рослинах завжди міститься певний комплекс фармакологічно активних речовин, серед цього комплексу розрізняють основну активну речовину, яку називають діючою. Всі інші речовини, що містяться поряд з основними, називають супутніми. їхня роль і значення для лікувального процесу різні.
Супутніми можуть бути вітаміни, органічні кислоти, флавоноїди, мінеральні речовини, які мають дуже важливе значення для успішного лікування хворого організму, оскільки доповнюють вплив основної діючої речовини.
Окремі супутні речовини (полісахариди, дубильні речовини) при набубнявінні сприяють пролонгованій дії основних лікарських речовин, що надзвичайно важливо при затяжних, хронічних захворюваннях.
Однак поряд із корисними супутніми речовинами зустрічаються і шкідливі. Це, насамперед, такий лікарський препарат, як кора крушини. Заготовляючи кору крушини, треба знати, що вживати її відразу як проносне категорично заборонено, оскільки у свіжій корі наявна значна кількість антрополів, які надто негативно діють на слизову оболонку шлунку та викликають нудоту та блювання. Для клінічного застосування кору крушини попередньо обробляють при температурі 100 °С впродовж 1-1,5 год. або витримують на складах не менше 1-2 років.
У насінні рицини також виявлено вельми отруйну супутню речовину — токсальбумін.
Зустрічаються в рослинах і так звані баластні речовини, фармакологічно індиферентні. Однак індиферентність їх умовна. Клітковина та інші сполуки баластних речовин мають вплив на людський організм. Клітковина виступає як речовина, що стимулює перистальтику кишечника, посилює виділення травних соків, нормалізує холестериновий обмін. Вивчення її позитивного впливу на людський організм дедалі триває.