top of page

ПРАВИЛА ЗБИРАННЯ, СУШІННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЛІКАРСЬКОЇ РОСЛИННОЇ СИРОВИНИ


Normal 0 21 false false false UK X-NONE X-NONE

    Для того щоб збирати лікарські рослини, по­трібно вміти відрізняти їх від схожих нелікарських. Потрібно знати, яка частина рослини має найбільше активнодіючих речовин (листки, плоди,        квітки, на­сіння, бруньки, кора, корені, кореневища, бульби).     Заготовляють лікарську сировину тоді, коли вона містить найбільшу кількість компонентів.

   

    Листки та квітки рослин збирають у​ суху  тиху погоду, оскільки вологі рослини довго сохнуть і можуть уражатися цільовими грибам. Висока вологість призводить до активізації  ферментів і зводить нанівець активнодіючі компоненти.

   Квітки збирають на початку цвітіння рослин, листки — коли вони ще молоді, не огрубілі й не вражені грибковими чи вірусними хворобами.

Бруньки збирають у березні-квітні, коли вони вже ​набубнявілі, але ще не почали розпукуватись. Плоди і насіння збирають повністю достиглими, коли в них найбільше лікувальних компонентів.

     Кореневища, бульби і корені викопують у кінці вегетаційного періоду або напровесні, коли в них нагромаджуються діючі речовини. Корені миють холодною водою і сушать.

  Рослини, що містять ефірні олії, сушать при тем­пературі повітря до ЗО °С, а ті, в яких багато алкало­їдів та глікозидів, — при температурі 50-60 °С. Для сушіння плодів допускається температура 80-90 °С. Корені та кореневища висушують при температурі від 40 до 50 °С.

     

    

   

    Високоякісною вважається така сировина, яка у процесі  сушіння не змінила ні запаху, ні зовнішнього вигляду.

  Лікарську сировину зберігають у паперових мішках усухих      приміщеннях з оптимальним прові­трюванням. Термін зберігання різних частин рослин неоднаковий. Листки і квіти можна зберігати впро­довж 1-2 років, але краще не більше року. Кора, ко­реневища, бульби, корені не втрачають лікувальних властивостей 3-4 роки, бруньки — близько 2 років.

   Терміни зберігання офіцинальної сировини визначаються технічними умовами (ТУ), Державними стандартами і фармакопейними статтями.

    Заготовляючи лікарську сировину, потрібно поводитись з рослинами обачно, не допускати повного винищення їх як на  окремих ділянках, так і у регіонах.​

    Переслідування «прибутковості» при заготівлі лікарських рослин завдає відтворенню видів непоправної шкоди. Зараз, коли дедалі менше лишається заповідних луків, узлісь, водойм, нерозораних діля­нок та крутоярів, неосушених драговин і торфовищ, потрібно бути дуже пильним при заготівлі цілющих рослин, особливо таких, як первоцвіт і горицвіт весняний,зозулинці,валеріана лікарська, синюха блакитна, алтея лікарська, родовик лікарський, перстач білий. Під час збирання багаторічних рослин необхідно залишати найкращі стебла для природного відтворення. Загалом заготівля лікарських рослин — справа тяжка, клопітка, складна і ... поетична.

   

  

  

   Людині, позбавленій високих духовних ідеалів, сухій, черствій, корисливій, яка не розуміє вічної краси неповторного зеленого дива землі, не варто займатися цією важливою і, по суті, природоохоронною справою. Сучасна наука називає зелений світ фітосферою. Без фітосфери неможливе життя будь-якої істоти на Землі, надбання цивілізацій, розвиток мистецтва. Поетичні картини природи завжди надихали художників, композиторів, майстрів слова на створення справжніх мистецьких шедеврів, якими захоплюється весь світ.

   Лише бережливе, дбайливе ставлення до природи взагалі, наших зелених друзів зокрема, розумне, доцільне використання рослин для потреб людини забезпечить збереження екологічної стійкості рослинного світу.

bottom of page