top of page

Сапоніни.

   Сапоніни - це безазотисті сполуки групи глікозидів. До складу сапонінів входять моносахариди та невуглеводні сапогеніни (аглікони). Залежно від хімічної будови розрізняють стероїдні та тритерпенові сапоніни.

  • Стероїдні сапоніни. Належать до групи природних глікозидів, яким притаманна значна гемолітична активність. Стероїдні сапоніни знайдено в рослинах різних родин, але найбільше їх у рослинах родин діоскорейних, бобових, жовтецевих і лілійних. У процесі біологічної дії стероїдних сапонінів виявлено значну їхню фунгіцидну, протипухлинну, цитостагичну активність. Вони знижують артеріальний тиск, нормалізують серцевий ритм, уповільнюють і поглиблюють дихання. Препарат «Поліспонін», який виготовляють з рослини діоскореї, має холестеринемічну дію і застосовується для лікування атеросклерозу. Стероїдні сапоніни використовують як вихідну сировину для синтезу стероїдних гормонів.

   • Тритерпенові сапоніни. Переважна більшість тритерпенових сапонінів також виявляє значну гемолітичну дію. Вони руйнують оболонку еритроцитів і вивільняють гемоглобін. Сапоніни мають їдкий гіркий смак, подразнюють слизову оболонку глотки, шлунка та кишок, викликають блювання і збільшують бронхіальну секрецію. Призначають сапоніни при тяжкому сухому кашлі для розрідження харкотиння.

  

   Сапоніни різних рослин виявляють різну фармакологічну дію. Сапоніни солодцю мають естрогенну властивість, елеутерококу — підвищують опірність організму, сапоніни женьшеню (панаксозиди) — мають зна чний адаптогенний ефект. Препарат «Сапарал», який одержують з коренів аралії маньчжурської, складається з суми тритерпенових глікозидів олеанової кислоти. Йому притаманна протинар- котична дія, він посилює скорочення міокарда, знімає стреси. Препарат застосовують при астено - невтротичних станах.

 

bottom of page