Алтея лікарська
Althaea officinalis L.
Народні назви: рожа лікарська, дика рожа, калачики аптечні, маковійник.
Родина мальвових — Malvaceae
БІОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА
Алтея лікарська - багаторічна, шовковиста від зірчастих волосків трав'яна рослина. Кореневище мало розгалужене з основним дерев’янистим коренем та бурувато-жовтими коренями-придатками. Стебло пряме або гілчасте заввишки 0,6 – 1,5 м. Листки розташовані по черзі, сірувато-зелені; нижні округлі, яйцевидні, верхні - довгасто-яйцевидні бархатисто густо опушені. Квітки блідо рожеві п'ятипелюсткові з фіолетовими тичинками, зібрані у дзвоникоподібні суцвіття. Плід дрібний, складається з 15-20 частинок які містять темно-буре бруньковидне насіння. Цвіте і плодоносить у липні—серпні Росте на берегах річок, озер і водоймищ, у заплавах, на болотяних низинах, в чагарниках, на солонцюватих луках.
Для виготовлення ліків використовують корені рослини, Іноді листя.
ЗБІР СИРОВИНИ
Збирають корені алтеї рано навесні і, головним чином, восени. Корені викопують із землі цілком, обтрушують з них землю, відокремлюють стебла і головчасті частини кореневища. Видаляють і основний, стрижневий корінь залишаючи тільки молоді бокові корені. Очищати від кори не треба. Корені прив'ялюють на повітрі і негайно сушать. Добре висушені корені не повинні бути дерев’янистими.
Сушать корінь алтеї, розвішуючи пучки на мотузках у теплому приміщенні, що провітрюється або, розтрушуючи його тонким шаром по розстеленій рогожці. Смак солодкуватий з відчуттям слизистості, запах слабкий.
ХІМІЧНИЙ СКЛАД
Містить значну кількість рослинного слизу (35%) крохмалю (37%), в'яжучі речовини, яблучні кислоту, тростинний цукор та інші речовини.
ЗАСТОСУВАННЯ
Основною активною речовиною вважають слизисту речовину, яка може набрякати у воді, вкривати запалені слизові оболонки і захищати їх від подразнень, з чим і пов'язане застосування алтеї при катарах верхніх дихальних шляхів. Застосовують як відхаркувальний засіб.
Алтея лікарська отруйна.

