top of page

Адоніс весняний

Adonis vеrnalis L.

Народні назви: горицвіт весняний, стародубка, чорногірка.

Родина жовтецевих — Ranunculaceae.

     БІОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА

  Адоніс весняний - багаторічна трав'яна рослина, що цвіте. Кореневище багатоголовкове,  буре. Стебла заввишки 10—40 см і більше, малорозгалужені, вгорі густо вкриті тричі пірчасторозсіченими листками  з вузенькими частками.

  Прикореневі і нижні листки бурі, лускаті. Квітки       на верхівках стебла і гілок великі з численними золотаво-жовтими, шовково-блискучими   дрібно зазубленими пелюстками. 

 Плід — суха сіро-зелена сім'янка.

 Цвіте з квітня, плодоносить у травні—червні, у північних районах — на місяць пізніше.

 Росте у лісостеповій і степовій зонах — на пагорбах, відкритих схилах, на луках і в трав'янистих степах, на узліссі і між чагарниками.

 Виготовляють ліки з трави весняного горицвіту.

    

ЗБІР СИРОВИНИ

   Збирають траву горицвіту в період від початку цвітіння (квітень—травень) до початку обсипання плодів, зрізуючи ножем усю надземну частину рослини з квітками і плодами трохи вище від прикореневих лускатих листків. Нижні частини стебла без листків відкидають. Під час збирання рослини треба вкладати натрусом у кошики чи іншу тару, старанно уникаючи інших, схожих видів рослини: горицвіту волзького (А. volgensis Stev.) з опушеними часточками листків і горицвіту сибірського (А. sibiricus), що відрізняється перистим, а не пальчастим розсіченням листків.

    Сушать горицвіт зразу після збирання на вільному повітрі у затінку, у приміщеннях, що добре провітрюються, па горищах, під залізним дахом. В усіх випадках рослину розстилають тонким шаром, часто перетрушують. Сушити горицвіт на сонці не можна,бо він втрачає свої лікувальні властивості. Висушена трава має бути зеленою, квітки — золотаво-жовтими. Висушений горицвіт рекомендується зв'язувати у снопики і знизу рівно обрізувати. Запах горицвіту слабкий, смак — гіркий, усі частини — отруйні.

      ХІМІЧНИЙ СКЛАД

  Трава весняного горицвіту містить серцеві глікозиди, які вибірково впливають на роботу серця і є складними органічними сполуками, побудованими з цукристої і без- цукристої частин. Безцукриста частина, або основа (так званий генін, або аглюкон), є основним діючим компонентом глікозидів.

 

 

 

 

  Горицвіт містить глікозиди цимарин і адонітоксин. Останній діє на серце, швидко і добре всмоктується і легко виділяється з організму, розчиняючись у воді Речовина, відома під назвою адонівернозид, має сечогінні і заспокійливі властивості. Препарати горицвіту підвищують силу скорочень серця і уповільнюють частоту цих скорочень, поліпшують діяльність серця, порушену або послаблену при декомпенсаціях, заспокоюють нервову систему і підвищують виділення сечі.

     ЗАСТОСУВАННЯ

  Препарати горицвіту призначають у випадку захворювань серця у стадії недостатності кровообігу внаслідок пороків серця, застійних явищ, при набряках, задишці, пов'язаних з порушеннями серцевої діяльності. Призначають горицвіт також у разі наявності набряків, повя’заних з порушенням роботи нирок (запалення нирок, інфекційні захворювання — скарлатина, тифи, грип та ін ), а також у випадку збудження центральної нервової системи та епілепсії як заспокійливий засіб (часто у комбінаціях з бромом та іншими засобами заспокійливої дії).

  Препарати горицвіту іноді спричинюють подразнення шлунка.

bottom of page