top of page

   Алкалоїди.

  

  Складні азотні сполуки лужної реакції, що виявляють активну біологічну дію. Алкалоїдні речовини здавна застосовувались у народній медицині. Науці відомо понад 1000 різноманітних алкалоїдів.

     Вміст їх у рослинах невеликий (від 1-2% до тисячної долі відсотка). Дуже рідко (лише в корі хінного дерева) вміст алкалоїдів може досягати 10-15%. У рослинах алкалоїди перебувають у сполуках солей численних органічних кислот (лимонної, щавлевої, малонової, бурштинової, оцтової тощо), іноді неорганічних кислот (сірчаної, фосфорної). Як правило, в рослинах міститься не один, а декілька подібних за хімічною будовою алкалоїдів. Іноді їх може бути понад 20.

   

  Найбільше алкалоїдів у рослинах таких родин: макові, пасльонові, жовтецеві, метеликові. Найвідоміші алкалоїди, що знаходять широке застосування в медицині, містяться в таких рослинах: у головках маку снотворного — морфін, у беладоні лікарській — атропін, у тютюнових листках — нікотин, у листках чаю китайського і зернах кави — кофеїн. Ліки, виготовлені з алкалоїдоносних рослин, справляють складну і багатогранну дію на живий організм. Вони активізують поділ клітин, підвищують артеріальний тиск, посилюють загальний обмін речовин, поліпшують секрецію травних залоз.     

    У медицині знайшли застосування такі алкалоїдо- носні рослини, як чай, барбарис звичайний, чистотіл звичайний, головатень, маткові ріжки тощо.

bottom of page